Hlavní partneři

Dvě umístění v TOP 10 pro Bauer Ski Team na Birkebeinerrennetu: Kateřina Smutná stříbrná, Ilja Černo

Další cenná umístění českého týmu v seriálu Visma Ski Classics obstaraly jedničky Bauer Ski Teamu v dnešním Birkebeinerrennetu. Kateřina Smutná dojela v Norsku druhá a opět výrazným rozdílem porazila vedoucí ženu seriálu Brittu Johansonnovou Norgrenovou. Ilja Černousov se po dvou závodech vrátil do elitní desítky skvělým sedmým místem.

Kateřina Smutná se rozhodla absolvovat 54km závod na lyžích namazaných stoupacím voskem a krátce po startu vytvořila tříčlennou skupinku s loňskou vítězkou Justynou Kowalczykovou a Astrid Slindovou. Tahle trojice ale pohromadě dlouho nevydržela, protože polská lyžařka vyrazila za obhajobou vítězství. „Dalo se to čekat, jela první maraton, byla relativně čerstvá. Takže to tempo na začátku bylo dost vysoké,“ říkala v cíli Smutná.


Česká závodnice většinu Birkebeinerrennetu absolvovala ve dvojici se Slindovou, 5 kilometrů před cílem ale norské závodnici ujela a s přehledem finišovala na druhém místě. „Jsem maximálně spokojená, protože ještě včera jsem se necítila úplně dobře a do závodu jsem šla s tím, že budu ráda za páté místo. Po Vasáku jsem byla nemocná, měla jsem kašel a rýmu. Pak to bylo dobré, ale včera zase nic moc. Ale dneska se mi jelo skvěle, takhle se mi Birken ještě nikdy nejel,“ smála se Smutná.


Výrazný náskok si přitom vybudovala i na vedoucí ženu seriálu Švédku Norgrenovou, která dojela čtvrtá a na Smutnou ztratila přes 10 minut. „Bylo jasné, že holky, co pojedou na soupažových lyžích, to budou mít v tom mrazu hodně těžké. Na startu bylo kolem minus dvaceti, prvních pět kilometrů bylo hrozných, měla jsem úplně zamrzlé plíce,“ líčila Smutná, která měla dopředu jasno o tom, že pojede na namazaných lyžích. „Věděla jsem, že soupaž určitě nepojedu. I proto, že jsem se před závodem necítila moc dobře. Ukázalo se, že to byla dobrá volba. Kdo měl dneska dobře namazáno, tak na tom vydělal. A já měla lyže skvělé!“


Také mezi muži se závodilo hned od úvodních kilometrů. Vysoké tempo brzy roztrhalo startovní pole a na čele se vytvořila sedmičlenná skupina. Ve skupině pronásledovatelů pak nechyběli dva členové Bauer Ski Teamu – Alexis Jeannerod a Ilja Černousov. „Prvních 16 kilometrů bylo pro mě hodně těžkých, pak to bylo lepší. Náš odstup se ale zvětšoval, někde byl nafoukaný sníh do stopy a trať proto byla těžká. Já jsem se pak rozhodl jet vlastní tempo, měl jsem výborné lyže a musím pochválit servis,“ popisoval svou situaci Černousov.


Postupně se i vedoucí skupinky roztrhaly a závodníci cílem projížděli většinou osamoceně, což byl i případ sedmého nejrychlejšího muže Ilji Černousova. „Umístění v první desítce beru, nebylo to špatné. Vždycky může být i lépe, ale s výsledkem jsem spokojený.“

Alexis Jeannerod nakonec dojel 29., do první třicítky se z Bauer Ski Teamu vešla ještě Roxane Lacroixová na 22. příčce. Jan Šrail skončil 87., Lukáš Bauer 102. a Adam Fellner 107. V celkovém pořadí se Bauer Ski Team posunul na 4. příčku a o další body v seriálu bude bojovat 7. dubna na obávaném Reistadlopetu.

#LukasBauer #JanŠrail #IlyaChernousov #AlexisJeannerod #AdamFellner #RoxaneLacroix #KaterinaSmutna #BauerSkiTeam #Birken #Birkenbeinerrennet #Norsko #Norway #longdistance #skimarathon #VISMASkiClassics #czech