Hlavní partneři

Posezónní setkání - Lukáš Bauer a Team PIONEER Investments

ROZLOUČIL JSEM SE SE CTÍ, ŘÍKÁ PO SEZÓNĚ BAUER

Má za sebou sezonu, ve které pořád zůstával rozdvojen. Lukáš Bauer toužil po osobním úspěchu na mistrovství světa. Dřel v tréninku, účastnil se Světových pohárů, aby se počátkem března mohl na světovém šampionátu ve finském Lahti rozloučit s reprezentací. Tedy s týmem, ve kterém zažil stříbrné i bronzové úspěchy na olympiádě a mistrovství světa. Na klasické patnáctce skončil 18. a vyprávěl: "Když to vezmu obecně, tak spokojený jsem, protože 18. místo je slušný výsledek. Když přihlédnu k tomu, jak byla kariéra dlouhá, kolik mi je, jaké jsem měl zdravotní problémy, tak můžu říct, že jsem se rozloučil se ctí."


Zároveň ale Lukáš Bauer byl po celou lyžařskou sezonu i šéfem a závodníkem Teamu PIONEER Investments, který se specializuje na dálkové běhy v seriálu Ski Classics. Zažil premiérové vítězství týmu, když na lednovém laufu La Diagonela triumfoval Rus Ilja Černousov, on sám pro změnu na norském Reistadlöpetu skončil čtvrtý! Někdy nevěděl, kde mu hlava stojí. Kočírovat ansámbl servismanů i závodníků je pěkná fuška. Přesto říká: "Prioritou bylo závodění ve Světovém poháru, všechno směřovalo k mistrovství světa. Věděl jsem, že některé závody Ski Classics vynechám, abych se mohl připravit na šampionát. Tam jsem se loučil s reprezentací. Zároveň ale když jsem stál na startu laufu, vždycky jsem chtěl dojet co nejvýš. I proto pořád hledám, jak se zlepšovat. Mohl bych říct, že jsem starý, ale chci i tady ukázat, že to zvládnu."


Už po šampionátu v Lahti, kde se znovu ukázalo, že české lyžování marně vyhlíží jeho nástupce, se objevily otázky novinářů, zda si konec nerozmyslí. Zvlášť když je olympiáda v Koreji tak blízko. Bauer se jen usmíval. "Plán je ten, že do příští sezony už nebudu nastupovat s cílem se na olympiádu nominovat. Mým úkolem je zabezpečit laufařský Team PIONEER Investments, aby byl zase lepší. Pokud to budu zvládat tak, abych u toho i pořádně trénoval, do většiny těch závodů sám nastoupím. Pokud ne, zúčastním se méně závodů. Myslím si, že nastal čas, aby se starali o reprezentaci mladí, a nekazil jim to tam nějaký důchodce." Už když s Bauerem mluvíte, cítíte, jak moc je pro laufy a svůj tým zapálený. Jako závodník byl perfekcionista, to samé platí u něj jako u manažera. "Mým cílem bylo vytvořit mezinárodní tým, ve kterém by se ale Češi mohli učit. Každý rok se rozrůstáme, přidávají se nové a nové úkoly. Jsem rád, že jsem to dával do kupy. V této sezoně se nám protočilo 12 závodníků a 12 servismanů. Bylo to náročné, ale sám sebe chválím, že se mi to povedlo. Ovšem nešlo by to bez partnerů, kterým chci moc a moc poděkovat."


A na výsledcích je to znát. Oproti loňským 10 závodům jich letos Team PIONEER Investments absolvoval 13. Získal o polovinu bodů víc než loni. Sice klesl v celkovém týmovém hodnocení ze 6. na 7. místo, Bauer ale ví: "Sezona byla mnohem nabitější z pohledu konkurence. Máme dvakrát stupně vítězů, třináctkrát jsme se umístili v nejlepší desítce, což jsou výrazně lepší čísla než loni. Navíc všichni naši členové bodovali, u všech je vidět zlepšení. Hodně nás táhl Ilja Černousov a Barbara Jezeršek, ale tak to bylo plánované." Zažil sice chvíle, kdy mu bylo po špatných výsledcích v Toblachu smutno. Tam se jinak perfektnímu servisu nepodařilo trefit mázu. Ale zase ho nakoply výtečné výkony na Reistadlöpetu i slavném Vasově běhu. "To jsem si říkal: Jo, stojí to za to."

Jenže říká se: Král je mrtev, ať žije král. A tak Bauer už teď hledí na příští sezonu. Klíčové je, že v týmu udržel Ilju Černousova, který měl jako jediný jednoletý kontrakt. A u něj si cení nejen sportovních výsledků, které pro Team PIONEER Investments pravidelně zajišťuje, ale i to, jaký vliv má na mladé týmové kolegy. "Má týmového ducha. A i když má olympijskou medaili ze Soči, tak netají tréninkové metody, vysvětluje klukům, proč a co zrovna dělá. Kluci na něm zároveň vidí, že to není žádný robot, ale normální chlap. Vnímají jeho profesionalitu, a to se mi moc líbí," říká Bauer. Zůstává i ženská jednička Barbara Jezeršek, které chce Bauer sehnat kolegyni. I proto, že Jezeršek se letos účastnila mistrovství světa a v příštím roce touží po olympiádě. "Má k ní výrazně nakročeno, jenže my během her závodíme. Navíc Barbaře pomůže zdravá rivalita v týmu, teď když je v něm sama ženská, se může cítit neohrožená. A pomůže jí to i ze sociálního hlediska," vysvětluje Bauer. Zůstávají i ostatní členové týmu, odchází pouze Jiří Harcuba. Samozřejmě ne pro všechny - třeba jako pro Martina Jakše, Alexise Jeanneroda - jsou laufy hlavní lyžařskou "obživou". Účastní se i Světových pohárů, sní o olympijských hrách v Koreji. "Takže budeme hledat rovnováhu, jak to skloubit. Rozhodně nebudeme nikoho nutit na sílu, aby jel o jeden závod Světového poháru méně, protože ho potřebujeme v laufech. To ani nefunguje," vypráví Bauer. Zároveň je mu jasné, že se učí za pochodu, i proto je několik málo věcí, které chce ve fungování týmu do příštího roku zlepšit. "Důležité je zamyslet se nad tím, co můžeme udělat lépe, protože jsme jenom lidi. Také chci slyšet názory i našich partnerů, protože spolupráce musí být vždy přínosná pro obě strany."


11 364km pro děti se svalovou dystrofií39letý medailista z her i mistrovství světa ovšem ví, že svět není jen o vteřinách, závodních kilometrech, boji s časem. A tak už dva roky Team PIONEER Investments spolupracuje s nadací End Duchenne, která pomáhá dětem se svalovou dystrofií. Během závodů nosí na kombinézách logo nadace, zároveň sčítají kilometry, které profesionální tým i tým hobíků odjedou, a každý z nich promění v jednu korunu. V této sezoně "pionýři" najeli dohromady 11 364 kilometrů, takže přesně tuto částku i nadaci věnují.


Kolik jich bude za rok?


#IlyaChernousov #LukášBauer #BarbaraJezeršek #JanŠrail #AdamFellner #AlexisJeannerod #MarkusJönsson #MoniqueSiegel #MartinJakš #SkiClassics #TeamPIONEERInvestments #czech