Hlavní partneři

Legendární Vasův běh úspěšně absolvován a další legenda – Birkebeiner již v sobotu…

Nejslavnější lyžařský maraton – Vasův běh – jsme zvládli na jedničku! Kompletní tým na bodech, Ilya na pódiu se skvělým 6.místem, Monique v první desítce…skvělá premiéra pro oba!


Měl jsem to docela našláplé…hned po páteční štafetě jsem se z MS v Lahti přesouval do Helsinek, letecky do Osla a kolem 1h ráno jsem dorazil do Sälenu – místa startu slavného Vasova běhu. Po tomto přesunu a předchozímu závodění na MS v Lahti je asi pochopitelné, že jsem v sobotu lyžování vypustil, šetřil síly a s výběrem lyží do závodu se spolehl na servisní tým. Silnější sněžení v sobotu mě úplně netěšilo, ale den před závody je to již celkem kvapík, takže v zápřahu posledních příprav, oficiální porady týmů a pak i naší vlastní v rámci týmu na nějakou větší nervozitu ani nebyl čas ;-)

Sobotní start v 8.00 znamenal o trochu dřívější vstávání než obvykle, servis již po 4.h ráno byl ve stopě a absolvoval finální testy, závodníci v 5:50 snídaně a v 6:20 jsme se již přesouvali na start. Sice bydlíme 5km od startu, ale kolony jsou již v tuto dobu normální, naštěstí servis skvěle poladil objízdnou trasu, takže jsme byli na startu v dostatečném předstihu.


Na startu opět neuvěřitelný pocit mít v zádech kolem 16.000 startujících, kteří vystartují naráz. U mě i trošku obava, zda jsem si po závodění na MS; přípravě, která směřovala čistě k MS a tedy bez jakéhokoli soupažného tréninku v zimě; nevybral zbytečně dlouhý závod na mojí premiéru absolvovat lyžařský maraton soupaž (35km LaSgambedu nepočítám ;-) )….no uvidíme…


Překvapivě vše šlo bez větších potíží a po prvních 500metrech jsem se dostal do tempa a neměl větších problémů stíhat. Úvodní kopec taky bez větších problémů, až jsem překvapivě zjistil po několika kilometrech, že je naše skupina v úniku ;-). Kolem 25.kilometru se mě Ilya překvapeně zeptal, co se děje, že s námi nejede držitel žlutého čísla Gjerdalen (vlastně ani nikdo ze Santanderu), ale ubezpečil jsem ho, že ještě dorazí ;-)… Ano, zkušenosti hrají dost roli a my je stále sbíráme. Tím, že chyběl celý tým Santanderu, bylo jasné, že buď se jedná o taktiku a nebo se stáhli na pomoc svému vedoucímu závodníkovi. Kolem 30.kilometru se tempo zvolnilo a velmi brzy nás dojela skupina právě se Santanderem, ale i Standou Řezáčem, Petrem Novákem nebo pro nás potěšitelně i Honzou Šrailem. V dalším průběhu občas nějaká drobnější krizička přišla nebo potíž v podobě zamrzlého Camelbacku, ale na další občerstvovačce jsem ho dostal hned zpět rozmrzlý a vlastně celý závod jsme měli velkou oporu v servisním týmu, který se také velmi zapotil, aby byl všude včas.


Zhruba 25km do cíle jsem v dlouhém sjezdu vypadl z vedoucí skupiny a už jsem neměl šanci se tam vrátit. Pomohla mi jízda s Italem Bruno Debertolisem a v posledních 15 kiloetrech jsem ještě několik závodníků předjel. Nakonec solidní 37.místo, radost že se mé obavy nepotvrdili a já závod soupažem přežil ;-), ale hlavně radost ze skvělého 6.místa Ilyi (ten finiš jsem si musel v posledním týdnu několikrát pustit ;-) ), 15. místa Markuse, 43.místa Honzy Šraila, ale také skvělého 10.místa Monique, pro kterou musel být Vasův běh extrémně těžký. Sice v cíli sveřepě prohlašovala, že už nikdy!!!, ale věřím, že se na Vasák ještě někdy vrátí ;-)…Aktuálně je před námi norský Birkebeiner, kde – dle legendy – závodíme s 3,5kg batůžkem, který je na programu v sobotu. Na rozdíl ode mě, jež jsem od Vasáku spíše lenošil ;-), ostatní závodníci nejenže trénovali, ale také kvalitně závodili. Ilya včera absolvoval skimaraton Engadin (bruslením) a skončil na skvělém 3.místě za Colognou a Gloersenem; Martin Jakš, který se v našich barvách objeví premiérově na Birkebeineru vyhrál závod Slavic Cupu a tam si dobře vedl i Adam Fellner…no máme se na co těšit ;-)


#vasaloppet #TeamPIONEERInvestments #LukášBauer #IlyaChernousov #JanŠrail #MoniqueSiegel #SkiClassic #czech