Hlavní partneři

Marcialonga – plány a realita se často liší…

Po loňské Marcialonze, kdy náš tým zdecimovaly zdravotní komplikace a nakonec se nám ani výsledkově nepodařila, jsme se letos o to více na Marcialongu těšili a již dopředu jsem počítal s účastí 6 závodníků týmu PIONEER Investements. Bohužel je pro nás Marcialonga asi zakletá, protože i letos nic nešlo lehce a již v předstihu začaly naše řady řídnout…Nejdříve se změna plánů týkala Alexise, který díky skvělým závodům bojuje o nominaci na MS v Lahti 2017 a tak měl povinnost startovat ten samý víkend na SP ve Falunu, tudíž -1…bohuže jsem týden do závodu následoval v komplikacích i já, kdy jsem podlehl nemoci a antibiotika byly na pořadu dne :-(…no co, -2… Po skvělé LaDiagonele, kde Ilya vyhrál, Barbara skončila na skvělém 7.místě a i Alexis s Honzou (přes problémy se zlomenou holí) zajeli velmi dobrý závod jsme byli namlsaní a tyto problémy přešli s tím, že ná sice bude na startu méně, ale forma je, tak to zvládneme…


Bohužel ve čtvrtek ráno, hned po zveřejnění Tiskové zprávy v jakém složení vyrážíme na Marcialongu, jsme dostali nepříjemnou informaci, že i Ilya onemocněl a nemůže tedy na Marcialongu vyrazit… Tudíž -3 a navíc s tím, že jsem počítal s tím, že Honza měl být „bodovou zálohou“ a Jirka jednoznačně jede na Marcialongu pro zkušenosti (zatím ve SkiClassics absolvoval pouze LaSgambedu) a s body jsem nemohl dopředu jistě počítat… A tak jsem začal řešit nového závodníka, kterého bych přivedl do týmu (aktuálně jsme měli oficiálně registrováno 7 závodníků a pravidla umožňují až 10 závodníků/tým/sezóna a právě z těchto důvodů jsem si nechával 3 volná místa…). Samozřejmě to nebylo nic jednoduché, ale několik „trumfů“ v záloze jsem měl. Rozhodl jsem se pro švédského závodníka Markuse Jönssona, který v minulosti dokázal být v TOP 10 jak na Marcialonze, tak i Vasově běhu a jednoznačně jsem věřil že je aktuálně schopen pohybovat se na úrovni 30.místa a odtud se můžete v případě super dne posunout i dost dopředu… Samozřejmě cílem bylo zajistit body do týmové soutěže (počítají se vždy 2 nejlepší závodníci a nejlepší závodnice jednotlivých týmů), kde jsem si letos stanovil velmi náročný cíl – TOP 5 a každé chybějící body jsou problém..


Nakonec vše dobře dopadlo, Markus nejenže byl nabídkou 2 dny do závodu překvapen, ale hlavně nebyl nemocný, časově mohl a ve čtvrtek večer jsme si „plácli“. Ještě rychle vymyslet jak Markuse dostat ze Švédska do Itálie a již v pátek kolem poledne seděl v letadle směr Milán… Mezi tím probíhala komunikace se SkiClassics a pořadateli o nečekaných problémech a nutnosti výměny závodníků…a i když Markus již cestoval na Marcialongu, tak stále nebylo 100% jisté, zda mu bude umožněno se na start postavit…nebylo to vůbec jednoduché, ale nakonec jsme dostali v sobotu po poledni (méně než 24h do startu) „zelenou“ a mohl jsem si oddechnout, že Markus nejel do Itálie zbytečně…


V samotném závodě se ani nám, bohužel, nevyhnuly problémy s holemi (na takto úzké trati byly časté kolize jednotlivých závodníků, kdy se pole štosovalo a hole byly lámány/překopávány jak na běžícím páse :-( ). Bohužel Markus musel hůl měnit celkem 4x, Honza 2x a Jirka 1x. I přes výborné lyže stály závodníky tyto potíže dost sil, takže ty zase chyběly jinde :-(.


V cíli patřilo Barbaře skvělé 9. místo; Honza ke konci pěkně rupnul, takže jsme rádi alespoň za průměrné 44. místo; Markus po uvedených potížích 56. a Jirka 129.

Marcialonga nám tedy opět ukázala, že si zde na TOP výsledek musíme alespoň rok ještě počkat, ale i ta nelituji snahy, alespoň z části nahradit mou, Ilyovu a Alexisovu nepřítomnost, byť se to nyní s úplně úspěchem nesetkalo, ale Markus bude dobrou posilou do některých dalších závodů a i dalším impulsem do chodu týmu.


Lukáš

#czech