Hlavní partneři

Jizerská 50 s odstupem času...

Jizerská 50 je již týden minulostí, aktuálně jsou již na řadě další závody a cestování, ale my ještě dlužíme report z Jizerské 50 sem na web…. Média i FB profil jsme již zásobovali, ale dluh vůči webu mažeme až nyní, přeci jen těch věcí k dořešení po Jizerce bylo dost a také únava materiálu po veledůležitém a náročném závodě zaúřadovala…Pro letošní Jizerskou 50 jsme si jako útočiště vybrali nedávno zrekonstruovanou Prezidentskou chatu, kde jsme našli perfektní zázemí a po vyřešení standardních potíží s elektřinou (přeci jen je zajištění servisu energeticky náročnější) vše běželo jak po drátkách.


Od čtvrtečního večera jsme byli na místě a již v ten moment byly možnosti trénování a testování lyží rozplánované do posledního detailu, protože díky změně startu na několik vln se trať na většinu dnů uzavřela (neustále probíhaly některé závody). Zásadní testování lyží probíhalo v sobotu odpoledne, kdy dle předpovědi měly být podobné podmínky s nedělním startem a poté v neděli ráno, kdy jsme začínali na lyžích v 5:40.

Stejně jako na každém závodě se předpověď trochu lišila od skutečnosti a tak vždy hraje určitou roli jak zkušenost, tak i trocha toho štěstí. Stejné to bylo i na letošní Jizerce, kde bylo nakonec trochu tepleji a silné mrholení, které bylo hlášené až na období po závodě Elity, dorazilo již kolem času startu. A tak jsme byli svědky toho, že napříč týmy byli závodníci jednoho týmu, kteří si lyže pochvalovali a ti, kteří se s lyžemi na trati trochu potýkali…I náš tým byl na tom podobně, navíc byl tento závod atypický velmi krátkým okruhem, kdy v momentě, že jste byl dojet o kolo (cca 8´), pak pro Vás závod končil. Tato situace byla zaviněna špatnými sněhovými podmínkami, pravidlo vyřazení bylo bodem velmi vášnivé diskuze během sobotní porady týmů, ale Jury byla neoblomná a tak se schylovalo k tomu, že do cíle dorazí pouze hrstka nejlepších. I to se nakonec stalo a po famózním výkonu Pettera Eliassena (který druhému nadělil přes 3´) dojelo do cíle 26 závodníků ze zhruba 120 startujících. Náš tým byl jeden z mála, který se pyšnil tím, že nám bodovala jak holka, tak i kluk… Byly i týmy, kterým nedojel do cíle, díky pravidlu dojetí o kolo, ani jeden závodník, což samozřejmě s ohledem na nemalé náklady spojené s cestováním a samotnou účastí v závodě a nulovým ziskem bodů není nic záviděníhodného… Taky jsme ke konci trnuli, aby Petr stihl včas vjet do posledního kola, protože Petter Eliassen se nemilosrdně blížíl a nakonec to Petr Novák stihl jako předposlední a zhruba 200metrů za ním již finišoval Eliassen do cíle…zkrátka atypický závod, stejně jako atypická byla dosud letošní zima.

I přes tyto potíže jsme velmi spokojeni se senzačním výsledkem Liny Korsgren, která skončila jako 2., což je i dosud její nejlepší dosažený výsledek v kariéře a jsme přesvědčeni, že má Lina nakročeno i a stupeň nejvyšší! :-). Petr Novák skončil na 24.místě, což je takovým průměrným výsledkem, ale s ohledem na atypičnost závodu, nedávné náročné cestování z Vasaloppetu China, kam s určitým rizikem vyrazil v momentě, kdy nebylo jasné jestli Jizerská 50 vůbec bude, a také drobnými žaludečními problémy v úvodu závodu jsme nakonec celkem spokojeni. Algo se v úvodu několik kol pohyboval blízko vedoucí skupiny, Ondřej mu zpovzdálí sekundoval…byť byli nakonec dojeti o kolo a závod pro ně končil zhruba v 11.kole, pak i zde nehodnotíme výkon zásadně negativně, zejména s ohledem na zdravotní komplikace během Vánoc a Nového roku. Samozřejmě bychom radši viděli všechny v cíli na bodech, ale „úmrtnost“ závodníků zde byla extrémní a i oni nechali za sebou některé borce zvučných jmen…


Jizerka je tedy za námi, pro nás jakožto tým, pocházející a fungující v českých podmínkách, veledůležitý závod, ale již jedeme dál….


Ve středu vyrážel Petr Novák se servismanem Láďou Knápkem do Francie, kde v továrně značky Rossignol absolvoval další z řady testování nových lyží, což je s ohledem na jeho letní přestup na tuto značku velmi důležité a dnes absolvuje úvodní závod FIS Marathon Cupu. Lina je se svým servismanem Gustavem již na cestě do dějiště LaDiagonely, která je na programu příští sobotu (23.1.), protože závod se jede v 1.700 m.n.m, na což je vhodné se včas aklimatizovat a neb dorazit až na úplně poslední chvíli. Zde se k nim připojí Petr Novák hned v pondělí. Algo, Ondřej a Láďa Rygl na místo dorazí ve čtvrtek. Kromě cestování se samozřejmě i trénuje, Ondřej včera absolvoval na Benecku závody na 10km bruslením (vítězně ;-) ) v rámci náročnějšího bloku přípravy, později několik intenzivních tréninků a již tu bude LaDiagonela. Tímto závodem navíc začíná velmi náročná šňůra 4 víkendů po sobě, kdy co víkend, to závod SkiClassics (LaDiagonela, Marcialonga, König Ludwig lauf, Toblach-Cortina), tudíž je v běhu i dořešení posledních detailů logistiky a ubytování…jak můžete vidět tak se nikdo z týmu nyní nenudí a děláme vše pro úspěch. Jediné co nás nadále trápí jsou zdravotní patálie některých závodníků, a tak nedojde k plánovanému prvnímu startu Valentina Mättiga za náš tým, který byl plánován právě na LaDiagonelu :-(. Ale v nadcházejících závodech se za nás letos poprvé objeví nové tváře – Andy Gerstenberger (König Ludwig lauf), Barbara Jezeršek (König + Toblach-Cortina) a znovu uvidíme Honzu Šraila (König)..


Těšíme se na další náročné a emotivní závody! Držte nám palce!


Nové soutěže máme přichystány, a proto sledujete Web i FB teamu ;-)


Team PIONEER Investments - CRAFT

#czech #english