Hlavní partneři

MČR na kolečkových lyžích 2015

29.9.2015

O právě uplynulém víkendu jsme se účastnili Mistrovství České republiky v běhu na kolečkových lyžích v Liberci. V sobotu byl na programu závod na 15km bruslením v areálu Vesec, kde se konalo Mistrovství světa 2009, jež Lukáš okořenil ziskem stříbrné medaile.

Ze závodníků PIONEER Investments – CRAFT byli na startu Lukáš Bauer, Petr Novák, Jan Šrail a Jakub Rádl. Lukáš se umístil na bronzovém stupínku, kdy v posledních kolech sváděl souboj s výborně jedoucím Adamem Fellnerem, ale bohužel se mu nepodařilo Adama předstihnout a od stříbra ho dělily pouhé 2 vteřinky. Suveréním vítězem se stal Martin Jakš, který vyhrál s náskokem 48“ před Adamem a tedy 50“ před Lukášem. V loňském roce Martin vyhrál také a potvrdil opět, že kolečkové lyže mu sedí a ostatní budou muset ještě hodně potrénovat, aby ho dokázali na kolečkových lyžích porazit. Lukáš byl se svým výkonem, ale i umístěním ;-) spokojen.

Slušný výkon předvedl ještě Jakub Rádl, který obsadil 14.místo. Petrovi Novákovi se v závodě moc nedařilo a skončil jako 12. Vysvětlení je jednoduché, Petr na MČR přijel přímo z náročného soustředění ve Vysokých Tatrách a již dopředu jsme počítali s tím, že tato kombinace není ideální. I přesto chtěl Petr na MČR startovat, protože po pauze zaviněné zraněním ramena je třeba využít každou možnost dostávat se do závodního tempa a MČR bylo jasnou volbou. Bohužel, ani Honzovi Šrailovi se závod nepovedl (15.místo) a pravděpodobně jde také o důsledek zdravotních problémů, protože Honza se v polovině srpna podrobil operaci mandlí a od té doby měl jen minimum času na přípravu.

V neděli byl na programu výjezd z Janova dolu na Ještěd. Nejrychleji zvládl tuto náročnou trať opět Martin Jakš, ale Lukáš Bauer mu velmi zdatně sekundoval. Lukáš dokonce většinu závodu odtáhl na čele, nastavil i tempo, které nedokázal akceptovat excelentní laufař Stanislav Řezáč, jež po vítězství na rychlostní prémii v Hořeních pasekách odpadl. Sice se Lukáš musel, po Martinovo ataku 200m před cílem, spokojit s druhým místem, ale jak samotný průběh závodu tak i výrazný odstup této dvojice od ostatních je jen potvrzením velmi vydařeného závodu. Ze závodníků PIONEER I nvestments – CRAFT byl na startu ještě Jakub Rádl a ten se po vydařené sobotě blýskl dokonce 7. místem a připsal si i skalp několika reprezentantů!

Kuba těsně před cílem...No pain, no gain...

Samozřejmě si uvědomujeme, že kolečkové lyže jsou stále dost odlišné od „zimních“ lyží, ale předvedené výkony nás potěšily. Věříme, že po určitém časovém odstupu od zdravotních patáliích jak Petra tak i Honzy se i tito borci objeví na pozicích, které jejich úrovni odpovídají.

MČR je již standardním vyvrcholením letní přípravy a již zanedlouho se o slovo přihlásí tréninky na ledovci a později ve Skandinávii. Lukáše čeká ještě týden tréninku a o víkendu běžecké závody. Petr již zanedlouho zamíří na Mallorcu, kde po vzoru skandinávských týmů bude ještě hltat kilometry na kolečkových lyžích. Kuba s Honzou také nebudou zahálet a společně absolvují několik dnů přípravy na Šumavě. A Ondra? Tak tomu již končí oddechový týden ;-) , takže pár dnů na to se dostat zpět do tréninkového režimu a o víkendu již vyběhne do nějakého závodu… ;-)