Hlavní partneři

Olaf Skoglunds Minneløp - Norsko

Olaf Skoglunds Mineløp – nejdelší závod na kolečkových lyžích, 80km od moře do hor - to byl náš cíl…

Ve čtvrtek večer odletěli Lukáš, Ondra a Radek směr Norsko vstříc nejdelšímu závodu na kolečkových lyžích. A nejen nejdelšímu, ale také hvězdně obsazenému, kdy z nejlepších světových závodníků – laufařů, jich ve startovce chybělo jen velmi málo… A to byl vlastně hlavní důvod týmové účasti.

Chceme získávat zkušenosti a vynikající obsazení již dopředu slibovalo těžký závod. Po přespání v Oslo a přesunu na jih do horského střediska Gautefall (také cíl závodu), kluci ještě vyrazili na místní kolečkovou dráhu a dávali se do kupy po delším cestování. Drobným zpestřením bylo zjištění, že si Ondra ve spěchu namontoval obráceně odrazové kolečka, takže dopředu se mu netočili ;-) …ale po bleskurychlé opravě bylo vše v pořádku ;-). Večer ještě vyměnit hroty na holích, zabalit věci na start a rychle spát.

Ráno cesta autobusem s dalšími týmy – cca 1,5h – na start do Kragerø, rychle vyzkoušet závodní lyže, prezentace týmů na pódiu, zapracovat se a už se blížil start. A zde začaly první potíže. Když se kluci vrátili z prezentace teamů k věcem, jedna Lukášova hůl byla zlomená a druhá naštíplá – poryv větru převrátil plůtek u trati a hole to odnesly :-(. Njn pech, rychle vytáhnout rezervní (v případě potřeby holt zbude naštíplá :-( a honem na start. Po startu následuje průjezd centrem Kragerø za zaváděcím autem, objížďka 2 tunelů a již se jede. Od začátku se na nic moc nečeká (vždyť je to „jenom“ 80km ;-) ) a svižné tempo jen občas rozhodí zpomalení, jak se někdo potřebuje zařadit do skupiny.

Pořadatelé klukům také přidělili 2 lidi na pomoc s občerstvením, dohoda byla každých 6km, ale většina z kluků se poprvé dokázala probít k občerstvení až na 3.postu. Občas byl problém s velmi špatným asfaltem v některých místech (někde velmi špatný asfalt a někde asi 2 dny starý nový asfalt), tudíž nějaké vrávorání a zakopnutí o díru v silnici také bylo ;-). Jelikož se celý peloton natáhl do dlouhého hada, tak v některých místech jste museli sprintovat, jak se na přechodech natahoval, což se někde kolem 12.km stalo osudným Radkovi. Najednou se po sjezdu před ním vytvořila díra a už se mu ji nepodařilo sjet. Lukáš také není ve své kůži – od Alliansloppetu ho trápil problém s kolenem, takže neběhal a ani nejezdil na kolečkových lyžích – a poprvé ztrácí kontakt kolem 15.km. Ondra se zatím pohyboval v hlavní skupině bez větších problémů. Po 1,5-2km je Lukáš zpět v hlavní skupině – uff ;-) – ale tempo je po většinu času solidní, občas poryv větru pole také rozvlní. Vypadá to na déšť… :-(

Bohužel někde kolem 32.km Lukáš nadobro odpadá z hlavní skupiny. V tuto chvíli drží týmový prapor v hlavní skupině Ondra. Lukáš bojuje s krizí a Radek po zhruba 10km osamocené jízdy již zase jede ve skupince s několika dalšími odpadlíky, což je ve větrném počasí a na rovinách výhoda – přeci jen je to do cíle ještě kus a všechny ušetřené síly se budou hodit.

Asi za 2km z hlavního pole odpadne Nor Einarsson, kterého Lukáš brzy dojede a spolu pokračují dál, byť je Lukáš aktivnější. Bohužel, ani Ondřej nedokáže udržet hlavní skupinu déle než na metu kolem 42.km. Odpadá a čeká ho osamocený boj. Nyní již prší a díky chybějícím blatníčkům na závodních lyžích jsou boty za chvíli durch, prostě pohoda ;-).

Aby to nevypadalo, že se chceme závodu jen tak „suše“ zúčastnit, předvedeme zanedlouho první číslo z našeho repertoáru ;-). Na 50.km ve stoupání začíná Lukáš odjíždět Einarssonovi, natahuje krok …pár metrů před prémií v centru města…a najednou si srazí přední šrouby na kolečkových lyžích o sebe a než se naděje, rozplácne se před davem lidí na zem… super, když se daří, tak se daří ;-). Věřte, že vstávat se mu nechtělo ;-). Takže se na chvilku zařadí za Einarssona, ale za chvíli se s ním už nadobro rozloučí. Přeci jen na obzoru vidí nějakého odpadlíka z hlavní skupiny…

Asi po 4km odpadlíka dojíždí, bohužel to není nikdo jiný než Ondra. Absolvují spolu asi 6km, než začne závěrečný kopec, kdy Ondra nestíhá… Lukáš ještě dokáže za závěrečný kopec předjet 3 nebo 4 závodníky, Ondra také o nějaké to místo své pořadí vylepšuje a už jsou tu poslední 3km na kolečkové dráze a konečně cíl ;-). Náročný závod je za námi. Sice kluci neuspěli jak by chtěli, ale tyto zkušenosti jsou velmi důležité. A proto je jenom dobře, že na tento závod vyrazili.


Výsledky: Lukáš 21., Ondra 23., Radek 29.

Kompletní výsledky zde.

Lukáš: Bohužel se mi závod zrovna moc nepodařil. Na začátku jsem byl v pohodě, což ale brzy skončilo :-(. Kolem 15.km jsem měl problémy ve sjezdu, kde jsem chytil nějakou díru, ztratil jsem kontakt a v občasných poryvech větru bylo náročné se dostat zpět. Nakonec se to podařilo, ale i tak jsem se cítil jak na gumě a kolem 32.km jsem na rovině odpadl. Určitě musím dál pracovat na soupaži po rovině ve velké rychlosti, kde mám stále velkou slabinu. Až do cíle jsem jel většinou sám – Einarsson mnohokrát vepředu nejel a s Ondrou jsme si pomohli jen chvilku – což je oproti skupině velmi znát. Proto celkovou ztrátu úplně neřeším, byť je jasné, že jsou kluci v soupaži a na kolečkových lyžích zatím stále o dost jinde. A můj pád 30km před cílem? …no když se daří, tak se daří… ;-) I přes to všechno jsem rád, že jsem si mohl zazávodit proti nejlepším laufařům. Perfektní zkušenost a informace do dalšího tréninku. Navíc jsem rád, že je u Ondry vidět posun a hlavní skupiny se udržel zase o kus déle než dřív.

Ondra: Závod se do poloviny trasy odehrával podle mých představ. Tempo bylo dle očekávání vysoké, ale držel jsem se zuby nehty. Po 42.km se tempo vystupňovalo, pro mě na neúnosnou míru a odpadl jsem z balíku. Bohužel jsem se od balíku odpoutal jediný, tudíž jsem jel dalších 20km sám, dokud mě nedojel další „Pioneer“ Lukáš ;-). A s ním jsem jel pod kopec (asi 6 km), kde Lukáš ukázal, že je do kopce velice silný a ujel mi. Jsem rád, že se mi pak do cíle ještě podařilo předjet dva závodníky – Impolu z Teamu Exspirit a Nora Thyli z Teamu United Bakeries. Závod byl pěkný, s umístěním jsem spokojen a příšte doufám, že vydržím s nejlepšími zase o kus dál.

Radek: Celý závod se odehrával trochu podle mého očekávání, chlapi jsou na tom o trochu lépe - asi na lyžích jezdí soupaž o něco víc ;-). Nikdy jsem tak dlouhý závod ani trénink soupaž nejel, takže jsem měl před startem i v první polovině závodu dost velký respekt, jestli to dojedu nebo ne. Jsem rád, že mě Lukáš pozval. Byla to pro mě dobrá zkušenost, vidět ty nejlepší soupažáky v akci.